Mnemotechniki

Mnemotechnika – ogólna nazwa sposobów ułatwiających zapamiętanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji.

 

Czego potrzebujesz aby móc z niej  korzystać :

  • Wyobraźni
  • Kreatywności
  • Motywacji

 

TECHNIKI SZYBKIEGO UCZENIA SIĘ:

(przykłady)

Akronimy czyli skrótowce to jedne z najpopularniejszych technik pamięciowych. Pomocne, gdy chcemy zapamiętać informację składającą sie z kilku, kilkunastu słów. Metoda polega na stworzeniu zupełnie nowego słowa lub wyrażenia z pierwszych zgłosek lub liter innych wyrazów, które próbujemy zapamiętać.

Np.  NA EKIERCE SIEDZI WRONA     

 

Metoda pierwszych liter polega na utworzeniu zdania, w którym pierwsze litery mają inne, określone znaczenie, np. próbując zapamiętać kolejność planet Układu Słonecznego, wyodrębniamy pierwsze litery i tworzymy z nich nowe słowa, które w połączeniu stanowią łatwe do zapamiętania zdanie: np.  Mój Wujek Zna Metodę Jak Spamiętać Układ Naszych Planet (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton)

 

Łańcuchowa metoda skojarzeń.

To metoda, w której elementy do zapamiętania (ogniwa), łączymy w wyobraźni w całość, w wyniku czego powstaje łańcuch skojarzeń. Łączymy  elementy kolejno ze sobą tworząc swego rodzaju historyjkę. Historyjki powinny być dynamiczne, pełne akcji, mieć zabarwienie emocjonalne, angażować wszystkie zmysły.

Np.:

Lista do zapamiętania:

papier, opona, doktor, róża i piłka.

 

Chłopiec roznoszący pachnący PAPIER pchnął różową oponę po chodniku, która uderzyła w doktora mającego na głowie termometr. Który z kolei wpadł w krzew dzikich groźnych  róż, w którym była piłka którą, w odpowiedzi, rzucił on w chłopca.

 

MAPA MYŚLI

Mapy Myśli jest to narzędzie służące do tworzenia graficznej reprezentacji informacji, które ułatwia jej strukturalizację, organizację i zapamiętywanie. Doskonale sprawdza się podczas do nauki, powtarzania informacji i przeprowadzania burzy mózgu.

Pomocny filmik :

https://www.youtube.com/watch?v=kECHj8g6_fU   ☺

 

Rymowanki, wierszyki. Taka forma mnemotechnik pozwala przede wszystkim dzieciom i młodszym uczniom na łatwiejsze zapamiętanie informacji. Rymy posiadają własny rytm oraz swoista melodię, która szybciej zapada nam w pamięć. Oto przykładowy wierszyk ułatwiający zapamiętanie reguł pisowni „u”:
Zapamiętaj zawsze tu
Pisz otwarte zwykłe „u”
W słowach: skuwka i zasuwka
Gdyż wyjątkiem są te słówka:
W cząstkach: -unka, -un i -unek
Opiekunka, zdun, pakunek
Pisz je także w cząstce -ulec
Więc budulec i hamulec
W ulu, dwu, gdzie u litera
Wyraz kończy lub otwiera
Wreszcie – niech nikt nie kreskuje
W czasowniku cząstki -uje.

 

Pałac pamięci (rzymski pokój)

to najprawdopodobniej najstarsza z mnemotechnik. Jest to metoda, w której elementy do zapamiętania kojarzymy w wyobraźni z miejscami w rzeczywistym lub wyimagowanym otoczeniu. Pozwala ona zapamiętywać długie listy, całe wykłady czy przemówienia. Przydatna jest w sytuacjach, gdy ważna jest kolejność i porządek. Metoda ta raczej nie pozwala na wyrywkowe przywoływanie w pamięci elementów z naszej listy.

 

Metoda umiejscawiania

Zestaw elementów, które próbujemy zapamiętać, „umieszczamy” z pomocą wyobraźni w dowolnym budynku, pojedynczym pokoju (realnie istniejącym lub wykreowanym) lub na przykład na drodze pokonywanej z domu do pracy. Najlepiej, gdyby było to miejsce dobrze nam znane. Prościej mówiąc, elementy do zapamiętania kojarzymy z obiektami znajdującymi się w wybranym przez nas otoczeniu.

 

Spacer w myślach

Próbując zapamiętać na przykład tę oto listę zakupów: chleb, mleko, baterie, proszek do prania i pasta do zębów; możesz wyobrazić sobie mieszkanie, w którym przemieszczasz się z salonu do korytarza. I tak: siedząc na bardzo wygodnej, czerwonej kanapie w salonie zajadasz się chrupiącą kanapką (chleb) z intensywnie pachnącym serem, po czym sięgasz po wysoką szklankę śnieżnobiałego, cieplutkiego mleka stojącą na niskim żółtym stoliku. Wstając i przechodząc do korytarza spoglądasz na ogromny zegar ścienny, który się zatrzymał, bo potrzebne są do niego nowe baterie. W korytarzu wkładając na siebie płaszcz zauważasz, że wymaga on prania w dobrym proszku do prania, gdyż jest umazany w pachnącej miętą paście do zębów.

 

Wykorzystane strony internetowe:

http://www.mnemotechnika.com/rodzaje_mnemotechnik.html

-https://iqmatrix.pl/jak-tworzyc-mapy-mysli/

 

Warto przeczytać:

  • „Jak się uczyć” Ron FRY,  Dom wydawniczy Rebis Poznań 2016
  • „Jak uczyć się szybciej i skutecznej” Minge Natalia, Minge Krzysztof Samo-Sedno Warszawa 2017
  • „Pamięć na Zawołanie” Tony Buzan

 

Elwira Pastuszak

Skip to content